Last minute zájezdy Letenky Chorvatsko další země

Počasí a podnebí

Podnebí v Chorvatsku

Zajímavostí chorvatského podnebí je nestejnorodost na poměrně malé ploše státu. Mírné kontinentální podnebí se nachází ve vnitrozemské části Chorvatska a také na severu (Jadran a Istrie). Teplé středomořské podnebí se vyskytuje na jihu v oblasti od ostrova nazvaného Krk. Horské klima je ve vyšších nadmořských výškách.

Počasí v Chorvatsku

Pro počasí v Chorvatsku jsou typická dlouhá slunná léta a mírné krátké zimy. Od našich podmínek se liší vyššími teplotami na podzim. Moře nahřáté letními teplotami postupně uvolňuje teplo, jež zpomaluje ochlazování.

Mezi nejchladnější měsíce se řadí leden s průměrnou teplotou 7°C. Se sněhovými kalamitami se v Chorvatsku nesetkáme, protože sníh padá průměrně 2 dny v roce.

Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen. Průměrná teplota v tomto období dosahuje u Splitu 26°C a u Rijeky 23°C. Nejvyšší teploty bývají naměřeny na ostrovech Hvar a Vis. Nejvíce slunečních dní v celém Středomoří si užijí obyvatelé Hvaru. Největší množství slunečního svitu dopadá na jih země.

Vlhkost vzduchu

Vlhkost vzduchu mívá v letním období 55 – 75 %, což je ideální pro naše zdraví. Pro malý spad srážek je území určeno jako velice suché. Především v létě dopadne méně než 20 mm srážek.

Pravidelné větry ovlivňují také chod teplot. Oblíbený je mírný vítr vanoucí od severozápadu s názvem Mistrál. Působí několik dní po sobě během dopoledne a napomáhá udržet stálou vlhkost vzduchu. Jugo naopak přivane zejména v zimě silné bouřky od afrického kontinentu. V oblasti Jadranu se objevuje další zimní studený vítr Bóra. Z vnitrozemí na pobřeží může dorazit dokonce se silou orkánu.

Aktuální počasí je nepřetržitě hlášeno z Rijeky, Splitu a Dubrovníku.

On-line předpověď počasí v Chorvatsku

Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Dubrovnik, Chorvatsko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Hvar, Chorvatsko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Split, Chorvatsko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí: Záhřeb, Chorvatsko

Větry na Jadranu

Počasí na Jadranu také ovlivňují větry, které jsou příčinou rychlých změn počasí. Některé jsou příjemné a v horkých dnech osvěžující, jiné méně. mezi ty patří třeba bóra, jugo nebo mistrál.